Helsingør: Om det var Holger Danske eller politiets sirener, der gjorde to indbrudstyve forskrækkede under et indbrud på Kronborg Slot fredag aften, er usikkert.
I hvert fald lykkedes det for Nordsjællands Politi at anholde to unge mænd på stedet, da der kom anmeldelse om indbrud på slottet. Det fortæller vagtchef David Borchersen fra politikredsen lørdag morgen.
- Vi sender nogle patruljer ud til slottet, og får fingrene i to gutter, der forsøger at løbe fra stedet. Den ene var så uheldig at løbe direkte ud foran en patrulje, siger vagtchefen.
Den anden blev fanget af en politihund, som den ene patrulje havde med til slottet. De to anholdte er mænd. Den ene er en 19-årig mand fra Vesterbro i København, og den anden er en lokal på 17 år.
- De har været til afhøring, men deres baggrund - og sagens karakter - gav ikke anledning til at fremstille dem med krav om varetægtsfængsling, siger vagtchefen.
Mændene havde stjålet Kay Bojesen-figurer fra et butiksareal på slottet. Indbruddet blev anmeldt klokken 21.52 fredag.