Gå til indhold

A/S SCAN HVIDE SANDE

1996
Stiftet
66
Ansatte
Seneste nyheder
Hent flere nyheder
Adresse
Fabriksvej 14
6960 Hvide Sande
Kort fortalt
A/S SCAN HVIDE SANDE blev etableret i 1996 og har adresse i Hvide Sande. I 2026 viste regnskabet en bruttofortjeneste på DKK 59 mio. Virksomheden er et aktieselskab i branchen fremstilling af andre maskiner til specielle formål i.a.n.
Direktion
Bestyrelse
Ejerforhold
A/S SCAN HVIDE SANDE
Beløb i DKK 1.000
Årets resultat
2022
2023
2024
2025
2026
25.000
20.000
15.000
10.000
5.000
0
Likviditetsgrad
306%
Meget god
Afkastningsgrad
33%
Meget god
Soliditetsgrad
57%
Meget god
Opgjort i fuldtidsækvivalenter (FTE)
Ansatte
, 2022 2023 2024 2025 2026 , 0 20 40 60
Likviditetsgrad
306%
Meget god
Afkastningsgrad
33%
Meget god
Soliditetsgrad
57%
Meget god
Beløb i DKK 1.000
Primært resultat
2022
2023
2024
2025
2026
30.000
25.000
20.000
15.000
10.000
5.000
0

Resultatopgørelse

2026
2025
2024
2023
2022
Omsætning-----
Bruttofortjeneste59.81258.35334.38827.57832.181
Primært resultat25.53326.71910.3666.07913.968
Finansielle poster netto-120-228-186-260-385
Resultat før skat25.41426.49110.1875.80513.578
Årets resultat19.80920.6597.9434.51010.611
Beløb i DKK 1.000
Bruttofortjeneste
2022
2023
2024
2025
2026
60.000
50.000
40.000
30.000
20.000
10.000
0
Beløb i DKK 1.000
Årets resultat
2022
2023
2024
2025
2026
25.000
20.000
15.000
10.000
5.000
0

Aktiver

2026
2025
2024
2023
2022
Immaterielle anlægsaktiver7013038581.4171.225
Materielle anlægsaktiver8.9479.4349.49311.09111.555
Finansielle anlægsaktiver5050505050
Anlægsaktiver i alt9.6989.78710.40212.55812.830
Omsætningsaktiver66.95255.79347.23832.37727.080
Aktiver i alt76.64965.58057.64044.93539.910

Passiver

2026
2025
2024
2023
2022
Egenkapital43.61531.09018.28314.84822.685
Langfristet gæld8.4747.6691.8141.9322.050
Kortfristet gæld21.90223.07133.58224.70711.876
Passiver i alt76.64965.58057.64044.93539.910
Beløb i DKK 1.000
Aktiver i alt
2022
2023
2024
2025
2026
80.000
60.000
40.000
20.000
0
Beløb i DKK 1.000
Egenkapital
2022
2023
2024
2025
2026
50.000
40.000
30.000
20.000
10.000
0

Regnskabsperiode

2026
2025
2024
2023
2022
Startdato2025-07-012024-07-012023-07-012022-07-012021-07-01
Slutdato2026-06-302025-06-302024-06-302023-06-302022-06-30