Gå til indhold

AKF HOLDING A/S

1986
Stiftet
78
Ansatte
Seneste nyheder
28. september
·
mypresswire.com

41 aktører fra ejendomsbranchen lancerer Byer i balance for at tage større ansvar for byernes udvikling

AART Architects, AG Gruppen,
AKF Holding
, AP Ejendomme, Balder Danmark, BRF Ejendomme, Byggesocietetet, Capital Investment, Catella, CBRE, CEJ Ejendomsadministration, Clever, DADES, Danica Ejendomme, Danske Udlejere, DI Byggeri, DI Ejendom, EjendomDanmark, FB Gruppen, Go’ Bolig, Jeudan, Jyske Bank, Kereby, Keystone Investment Management, KLP Ejendomme, Koncenton, M.
Læs artikel
18. februar
·
kfst.dk

Markedshøring: Brøndby Kommune og AKF Sampension JV ønsker at etablere et joint venture

AKF Sampension JV Holding K/S er et joint venture mellem
AKF Holding A/S
og Sampension, bestående af Sampension Livsforsikring A/S, Pensionskassen for Arkitekter & Designere, Pensionskassen for Jordbrugsakademikere og Dyrlæger og Pensionskassen for Teknikum- og Diplomingeniører, der alle administreres og indgår i administrationsfællesskabet under Sampension Administrationsselskab A/S.
Læs artikel
Hent flere nyheder
Adresse
Bispevej 2
2400 København NV
Kort fortalt
AKF HOLDING A/S blev etableret i 1986 og har adresse i København NV. I 2025 viste regnskabet en bruttofortjeneste på DKK 231 mio. Virksomheden er et aktieselskab i branchen administration af fast ejendom på kontraktbasis.
Direktion
Bestyrelse
Ejerforhold
Beløb i DKK 1.000
Årets resultat
2021
2022
2023
2024
2025
600.000
500.000
400.000
300.000
200.000
100.000
0
Likviditetsgrad
38%
Ikke tilfredsstillende
Afkastningsgrad
1%
Svag
Soliditetsgrad
44%
Meget god
Opgjort i fuldtidsækvivalenter (FTE)
Ansatte
, 2022 2023 2024 2025 2026 , 0 20 40 60 80 100
Likviditetsgrad
38%
Ikke tilfredsstillende
Afkastningsgrad
1%
Svag
Soliditetsgrad
44%
Meget god
Beløb i DKK 1.000
Omsætning
2021
2022
2023
2024
2025
1.000.000
800.000
600.000
400.000
200.000
0

Resultatopgørelse

2025
2024
2023
2022
2021
Omsætning476.312366.170293.340832.511281.226
Bruttofortjeneste231.588227.607197.217329.440199.946
Primært resultat145.703165.056133.022249.431125.518
Finansielle poster netto-105.520-92.979-79.596-33.002-31.071
Resultat før skat515.558223.348191.545457.532640.153
Årets resultat418.658189.166186.178395.785538.658
Beløb i DKK 1.000
Bruttofortjeneste
2021
2022
2023
2024
2025
400.000
300.000
200.000
100.000
0
Beløb i DKK 1.000
Årets resultat
2021
2022
2023
2024
2025
600.000
500.000
400.000
300.000
200.000
100.000
0

Aktiver

2025
2024
2023
2022
2021
Immaterielle anlægsaktiver19.63642.29749.96464.3288.509
Materielle anlægsaktiver7.968.8346.833.2756.028.5986.156.7085.292.230
Finansielle anlægsaktiver1.378.925916.538889.854867.897567.761
Anlægsaktiver i alt9.367.3957.792.1106.968.4167.088.9335.868.500
Omsætningsaktiver416.185314.981498.675145.328469.294
Aktiver i alt9.783.5808.107.0917.467.0917.234.2616.337.794

Passiver

2025
2024
2023
2022
2021
Egenkapital4.258.3313.477.1263.359.1343.239.0142.747.132
Langfristet gæld3.852.7243.384.0512.760.8802.690.7342.412.999
Kortfristet gæld1.089.682760.481895.729781.377781.016
Passiver i alt9.783.5808.107.0917.467.0917.234.2616.337.794
Beløb i DKK 1.000
Aktiver i alt
2021
2022
2023
2024
2025
10.000.000
8.000.000
6.000.000
4.000.000
2.000.000
0
Beløb i DKK 1.000
Egenkapital
2021
2022
2023
2024
2025
5.000.000
4.000.000
3.000.000
2.000.000
1.000.000
0

Regnskabsperiode

2025
2024
2023
2022
2021
Startdato2025-01-012024-01-012023-01-012022-01-012021-01-01
Slutdato2025-12-312024-12-312023-12-312022-12-312021-12-31