Gå til indhold

APCOA DANMARK A/S

1995
Stiftet
350
Ansatte
Seneste nyheder
Hent flere nyheder
Adresse
Hjulmagervej 4 B
7100 Vejle
Kort fortalt
APCOA DANMARK A/S blev etableret i 1995 og har adresse i Vejle. I 2025 viste regnskabet en bruttofortjeneste på DKK 282 mio. Virksomheden er et aktieselskab i branchen drift af parkering og vejhjælp mv.
Direktion
Bestyrelse
Ejerforhold
APCOA DANMARK A/S
Beløb i DKK 1.000
Årets resultat
2021
2022
2023
2024
2025
40.000
30.000
20.000
10.000
0
Likviditetsgrad
78%
Svag
Afkastningsgrad
8%
Tilfredsstillende
Soliditetsgrad
12%
Tilfredsstillende
Opgjort i fuldtidsækvivalenter (FTE)
Ansatte
, 2022 2023 2024 2025 2026 , 0 100 200 300 400 500
Likviditetsgrad
78%
Svag
Afkastningsgrad
8%
Tilfredsstillende
Soliditetsgrad
12%
Tilfredsstillende
Beløb i DKK 1.000
Omsætning
2021
2022
2023
2024
2025
800.000
600.000
400.000
200.000
0

Resultatopgørelse

2025
2024
2023
2022
2021
Omsætning769.448764.539761.568674.705501.044
Bruttofortjeneste282.813297.027291.808272.487229.579
Primært resultat59.58865.98573.12771.23442.438
Finansielle poster netto-14.289-15.397-18.437-20.253-21.171
Resultat før skat45.29950.58954.69050.98121.267
Årets resultat32.21535.57139.54036.62610.681
Beløb i DKK 1.000
Bruttofortjeneste
2021
2022
2023
2024
2025
300.000
250.000
200.000
150.000
100.000
50.000
0
Beløb i DKK 1.000
Årets resultat
2021
2022
2023
2024
2025
40.000
30.000
20.000
10.000
0

Aktiver

2025
2024
2023
2022
2021
Immaterielle anlægsaktiver121.629134.292149.783164.142178.539
Materielle anlægsaktiver302.610318.734335.821364.612392.455
Finansielle anlægsaktiver3.0482.9972.6032.4822.224
Anlægsaktiver i alt427.286456.023488.208531.236573.219
Omsætningsaktiver279.309236.241229.608174.296139.978
Aktiver i alt706.595692.264717.816705.531713.197

Passiver

2025
2024
2023
2022
2021
Egenkapital83.86451.64955.61952.70420.403
Langfristet gæld262.532278.728296.724320.527341.804
Kortfristet gæld360.199361.886365.473332.300350.990
Passiver i alt706.595692.264717.816705.531713.197
Beløb i DKK 1.000
Aktiver i alt
2021
2022
2023
2024
2025
800.000
600.000
400.000
200.000
0
Beløb i DKK 1.000
Egenkapital
2021
2022
2023
2024
2025
100.000
80.000
60.000
40.000
20.000
0

Regnskabsperiode

2025
2024
2023
2022
2021
Startdato2025-01-012024-01-012023-01-012022-01-012021-01-01
Slutdato2025-12-312024-12-312023-12-312022-12-312021-12-31