Gå til indhold

EDRINGTON DENMARK A/S

1986
Stiftet
16
Ansatte
Seneste nyheder
Hent flere nyheder
Adresse
Bredgade 20, 1.
1260 København K
Kort fortalt
EDRINGTON DENMARK A/S blev etableret i 1986 og har adresse i København K. I 2026 viste regnskabet en bruttofortjeneste på DKK 15 mio. Virksomheden er et aktieselskab i branchen engroshandel med vin og spiritus.
Direktion
Bestyrelse
Beløb i DKK 1.000
Årets resultat
2022
2023
2024
2025
2026
3.000
2.500
2.000
1.500
1.000
500
0
Likviditetsgrad
223%
Meget god
Afkastningsgrad
4%
Svag
Soliditetsgrad
56%
Meget god
Opgjort i fuldtidsækvivalenter (FTE)
Ansatte
, 2022 2023 2024 2025 2026 , 0 5 10 15 20
Likviditetsgrad
223%
Meget god
Afkastningsgrad
4%
Svag
Soliditetsgrad
56%
Meget god
Beløb i DKK 1.000
Omsætning
2022
2023
2024
2025
2026
150.000
100.000
50.000
0

Resultatopgørelse

2026
2025
2024
2023
2022
Omsætning96.652124.848118.068113.775109.491
Bruttofortjeneste15.51615.80014.36413.09011.027
Primært resultat1.9853.7762.5332.5002.512
Finansielle poster netto-293-36384-302-403
Resultat før skat1.6933.7412.9172.1992.109
Årets resultat1.2052.8632.1861.2742.113
Beløb i DKK 1.000
Bruttofortjeneste
2022
2023
2024
2025
2026
20.000
15.000
10.000
5.000
0
Beløb i DKK 1.000
Årets resultat
2022
2023
2024
2025
2026
3.000
2.500
2.000
1.500
1.000
500
0

Aktiver

2026
2025
2024
2023
2022
Immaterielle anlægsaktiver3545619301.2991.667
Materielle anlægsaktiver10819710612658
Finansielle anlægsaktiver118187---
Anlægsaktiver i alt5809451.0371.4251.726
Omsætningsaktiver46.42052.35053.13147.42242.043
Aktiver i alt46.99953.29654.16748.84743.768

Passiver

2026
2025
2024
2023
2022
Egenkapital26.19924.99422.13119.94518.671
Langfristet gæld-----
Kortfristet gæld20.80028.30232.03628.90225.097
Passiver i alt46.99953.29654.16748.84743.768
Beløb i DKK 1.000
Aktiver i alt
2022
2023
2024
2025
2026
60.000
50.000
40.000
30.000
20.000
10.000
0
Beløb i DKK 1.000
Egenkapital
2022
2023
2024
2025
2026
30.000
25.000
20.000
15.000
10.000
5.000
0

Regnskabsperiode

2026
2025
2024
2023
2022
Startdato2025-04-012024-04-012023-04-012022-04-012021-04-01
Slutdato2026-03-312025-03-312024-03-312023-03-312022-03-31