Gå til indhold

FB Gruppen A/S

2009
Stiftet
Seneste nyheder
28. september
·
mypresswire.com

41 aktører fra ejendomsbranchen lancerer Byer i balance for at tage større ansvar for byernes udvikling

AART Architects, AG Gruppen, AKF Holding, AP Ejendomme, Balder Danmark, BRF Ejendomme, Byggesocietetet, Capital Investment, Catella, CBRE, CEJ Ejendomsadministration, Clever, DADES, Danica Ejendomme, Danske Udlejere, DI Byggeri, DI Ejendom, EjendomDanmark,
FB Gruppen
, Go’ Bolig, Jeudan, Jyske Bank, Kereby, Keystone Investment Management, KLP Ejendomme, Koncenton, M.
Læs artikel
Hent flere nyheder
Adresse
Paradisæblevej 4, 5. 2.
2500 Valby
Kort fortalt
FB Gruppen A/S blev etableret i 2009 og har adresse i Valby. I 2025 viste regnskabet en bruttofortjeneste på DKK 163 mio. Virksomheden er et aktieselskab i branchen gennemførelse af byggeprojekter.
Direktion
Bestyrelse
Ejerforhold
Beløb i DKK 1.000
Årets resultat
2021
2022
2023
2024
2025
600.000
500.000
400.000
300.000
200.000
100.000
0
Likviditetsgrad
482%
Meget god
Afkastningsgrad
3%
Svag
Soliditetsgrad
46%
Meget god
Likviditetsgrad
482%
Meget god
Afkastningsgrad
3%
Svag
Soliditetsgrad
46%
Meget god
Beløb i DKK 1.000
Omsætning
2021
2022
2023
2024
2025
2.500.000
2.000.000
1.500.000
1.000.000
500.000
0

Resultatopgørelse

2025
2024
2023
2022
2021
Omsætning719.2651.614.8441.590.5032.327.067791.895
Bruttofortjeneste163.548359.510404.735596.514265.291
Primært resultat123.272319.757380.126563.865246.052
Finansielle poster netto-15.282-7.022-18.082-12.217-9.025
Resultat før skat191.815363.579300.092627.333489.211
Årets resultat156.884320.711256.983547.957406.057
Beløb i DKK 1.000
Bruttofortjeneste
2021
2022
2023
2024
2025
600.000
500.000
400.000
300.000
200.000
100.000
0
Beløb i DKK 1.000
Årets resultat
2021
2022
2023
2024
2025
600.000
500.000
400.000
300.000
200.000
100.000
0

Aktiver

2025
2024
2023
2022
2021
Immaterielle anlægsaktiver18.01919.543-041
Materielle anlægsaktiver892.554975.965714.969518.485388.057
Finansielle anlægsaktiver262.130228.787213.703237.664284.514
Anlægsaktiver i alt1.172.7031.224.295928.672756.149672.612
Omsætningsaktiver3.252.9172.612.8352.496.4322.838.3222.162.610
Aktiver i alt4.425.6203.837.1303.425.1043.594.4712.835.222

Passiver

2025
2024
2023
2022
2021
Egenkapital2.048.4892.059.1241.824.7511.681.8531.149.305
Langfristet gæld1.507.8341.118.343607.981589.451671.234
Kortfristet gæld674.445487.855818.8011.125.910842.801
Passiver i alt4.425.6203.837.1303.425.1043.594.4712.835.222
Beløb i DKK 1.000
Aktiver i alt
2021
2022
2023
2024
2025
5.000.000
4.000.000
3.000.000
2.000.000
1.000.000
0
Beløb i DKK 1.000
Egenkapital
2021
2022
2023
2024
2025
2.500.000
2.000.000
1.500.000
1.000.000
500.000
0

Regnskabsperiode

2025
2024
2023
2022
2021
Startdato2025-01-012024-01-012023-01-012022-01-012021-01-01
Slutdato2025-12-312024-12-312023-12-312022-12-312021-12-31