Gå til indhold

Hummel A/S

1977
Stiftet
450
Ansatte
Seneste nyheder
20. oktober
·
euroman.dk

Landsholdet indgår nyt samarbejde med Christiania-mærke

Derfor har
Hummel
og DBU lanceret et nyt samarbejde med Alis under titlen ’Echoes of Denmark.’ Alis var oprindeligt et tøjmærke med stærke rødder til Christiania og skateboard, men under kreativ ledelse af Tobias Birk Nielsen og en investering fra folkene bag Rains, Philip Lotko og Daniel Hesselager, har Alis de senere år gennemgået et identitetsskifte og blandt andet afholdt shows under den københavnske modeuge.
Læs artikel
Hent flere nyheder
Adresse
Balticagade 20
8000 Aarhus C
Kort fortalt
Hummel A/S blev etableret i 1977 og har adresse i Aarhus C. I 2025 viste regnskabet en bruttofortjeneste på DKK 197 mio. Virksomheden er et aktieselskab i branchen engroshandel med beklædning.
Direktion
Bestyrelse
Ejerforhold
Beløb i DKK 1.000
Årets resultat
2021
2022
2023
2024
2025
100.000
50.000
0
-50.000
-100.000
Likviditetsgrad
156%
God
Afkastningsgrad
-4%
Ikke tilfredsstillende
Soliditetsgrad
16%
Tilfredsstillende
Opgjort i fuldtidsækvivalenter (FTE)
Ansatte
, 2022 2023 2024 2025 2026 , 0 100 200 300 400
Likviditetsgrad
156%
God
Afkastningsgrad
-4%
Ikke tilfredsstillende
Soliditetsgrad
16%
Tilfredsstillende
Beløb i DKK 1.000
Omsætning
2021
2022
2023
2024
2025
1.500.000
1.000.000
500.000
0

Resultatopgørelse

2025
2024
2023
2022
2021
Omsætning1.187.0591.219.7851.082.9481.348.6151.101.826
Bruttofortjeneste196.952154.64848.98751.177193.515
Primært resultat-48.075-23.388-115.480-108.62275.486
Finansielle poster netto-19.856-30.232-12.115-5.869-11.527
Resultat før skat-48.3853.208-115.032-118.88399.250
Årets resultat-33.53014.999-87.512-93.79085.083
Beløb i DKK 1.000
Bruttofortjeneste
2021
2022
2023
2024
2025
200.000
150.000
100.000
50.000
0
Beløb i DKK 1.000
Årets resultat
2021
2022
2023
2024
2025
100.000
50.000
0
-50.000
-100.000

Aktiver

2025
2024
2023
2022
2021
Immaterielle anlægsaktiver9.7058.3338.85215.23411.482
Materielle anlægsaktiver97.8313.8845.1648.7996.212
Finansielle anlægsaktiver91.33994.74342.50632.37426.386
Anlægsaktiver i alt198.875106.96056.52256.40744.080
Omsætningsaktiver990.9111.258.2071.214.3801.684.3701.151.307
Aktiver i alt1.189.7861.365.1671.270.9021.740.7771.195.387

Passiver

2025
2024
2023
2022
2021
Egenkapital187.826264.471233.418359.602451.609
Langfristet gæld365.723328.412313.386148.01397.714
Kortfristet gæld634.757765.283722.3091.233.162634.430
Passiver i alt1.189.7861.365.1671.270.9021.740.7771.195.387
Beløb i DKK 1.000
Aktiver i alt
2021
2022
2023
2024
2025
2.000.000
1.500.000
1.000.000
500.000
0
Beløb i DKK 1.000
Egenkapital
2021
2022
2023
2024
2025
500.000
400.000
300.000
200.000
100.000
0

Regnskabsperiode

2025
2024
2023
2022
2021
Startdato2025-01-012024-01-012023-01-012022-01-012021-01-01
Slutdato2025-12-312024-12-312023-12-312022-12-312021-12-31