Gå til indhold

INSATECH A/S

1988
Stiftet
78
Ansatte
Seneste nyheder
Hent flere nyheder
Adresse
Næstvedvej 73 C
4720 Præstø
Kort fortalt
INSATECH A/S blev etableret i 1988 og har adresse i Præstø. I 2026 viste regnskabet en bruttofortjeneste på DKK 79 mio. Virksomheden er et aktieselskab i branchen engroshandel med andre maskiner og andet udstyr.
Direktion
Bestyrelse
Beløb i DKK 1.000
Årets resultat
2022
2023
2024
2025
2026
40.000
30.000
20.000
10.000
0
Likviditetsgrad
209%
Meget god
Afkastningsgrad
34%
Meget god
Soliditetsgrad
56%
Meget god
Opgjort i fuldtidsækvivalenter (FTE)
Ansatte
, 2022 2023 2024 2025 2026 , 0 20 40 60 80
Likviditetsgrad
209%
Meget god
Afkastningsgrad
34%
Meget god
Soliditetsgrad
56%
Meget god
Beløb i DKK 1.000
Primært resultat
2022
2023
2024
2025
2026
30.000
25.000
20.000
15.000
10.000
5.000
0

Resultatopgørelse

2026
2025
2024
2023
2022
Omsætning-----
Bruttofortjeneste79.59678.72464.38662.03054.178
Primært resultat23.50026.04510.98515.47411.437
Finansielle poster netto-60125-362-222-53
Resultat før skat23.44026.16910.62315.25211.384
Årets resultat18.26839.0698.28527.0758.612
Beløb i DKK 1.000
Bruttofortjeneste
2022
2023
2024
2025
2026
80.000
60.000
40.000
20.000
0
Beløb i DKK 1.000
Årets resultat
2022
2023
2024
2025
2026
40.000
30.000
20.000
10.000
0

Aktiver

2026
2025
2024
2023
2022
Immaterielle anlægsaktiver3.2914.9337.0237.2211.889
Materielle anlægsaktiver2.0404674358561.372
Finansielle anlægsaktiver1.3701.3731.3721.3721.357
Anlægsaktiver i alt6.7016.7738.8309.4494.619
Omsætningsaktiver62.31461.38653.16555.97043.902
Aktiver i alt69.01568.15961.99565.41948.520

Passiver

2026
2025
2024
2023
2022
Egenkapital38.43739.06925.56027.07527.884
Langfristet gæld-----
Kortfristet gæld29.85728.05334.94336.76820.180
Passiver i alt69.01568.15961.99565.41948.520
Beløb i DKK 1.000
Aktiver i alt
2022
2023
2024
2025
2026
80.000
60.000
40.000
20.000
0
Beløb i DKK 1.000
Egenkapital
2022
2023
2024
2025
2026
40.000
30.000
20.000
10.000
0

Regnskabsperiode

2026
2025
2024
2023
2022
Startdato2025-04-012024-04-012023-04-012022-04-012021-04-01
Slutdato2026-03-312025-03-312024-03-312023-03-312022-03-31