Gå til indhold

JOHN BJERRUM NIELSEN A/S

1989
Stiftet
112
Ansatte
Seneste nyheder
Hent flere nyheder
Adresse
Industrivej 5
6740 Bramming
Kort fortalt
JOHN BJERRUM NIELSEN A/S blev etableret i 1989 og har adresse i Bramming. I 2026 viste regnskabet en bruttofortjeneste på DKK 80 mio. Virksomheden er et aktieselskab i branchen fremstilling af instrumenter og udstyr til måling, afprøvning og navigation.
Direktion
Bestyrelse
Ejerforhold
Beløb i DKK 1.000
Årets resultat
2022
2023
2024
2025
2026
20.000
10.000
0
-10.000
-20.000
Likviditetsgrad
89%
Svag
Afkastningsgrad
3%
Svag
Soliditetsgrad
35%
God
Opgjort i fuldtidsækvivalenter (FTE)
Ansatte
, 2022 2023 2024 2025 2026 , 0 50 100 150 200
Likviditetsgrad
89%
Svag
Afkastningsgrad
3%
Svag
Soliditetsgrad
35%
God
Beløb i DKK 1.000
Primært resultat
2022
2023
2024
2025
2026
30.000
20.000
10.000
0
-10.000
-20.000

Resultatopgørelse

2026
2025
2024
2023
2022
Omsætning-----
Bruttofortjeneste80.49377.80978.74977.509105.458
Primært resultat3.654-15.534-9862.38120.690
Finansielle poster netto-5.428-3.387-3.907-1.733-620
Resultat før skat1.027-18.922-4.89464820.070
Årets resultat529-18.495-5.5374315.390
Beløb i DKK 1.000
Bruttofortjeneste
2022
2023
2024
2025
2026
120.000
100.000
80.000
60.000
40.000
20.000
0
Beløb i DKK 1.000
Årets resultat
2022
2023
2024
2025
2026
20.000
10.000
0
-10.000
-20.000

Aktiver

2026
2025
2024
2023
2022
Immaterielle anlægsaktiver16.63219.25933.06537.6808.662
Materielle anlægsaktiver55.52158.37227.69428.86922.668
Finansielle anlægsaktiver228228329366131
Anlægsaktiver i alt72.38277.85961.08866.91631.461
Omsætningsaktiver52.01648.66758.67261.35568.621
Aktiver i alt124.398126.526119.760128.271100.082

Passiver

2026
2025
2024
2023
2022
Egenkapital43.04642.41237.29042.72636.446
Langfristet gæld15.08118.59125.22533.48420.547
Kortfristet gæld58.13257.58955.77950.46641.475
Passiver i alt124.398126.526119.760128.271100.082
Beløb i DKK 1.000
Aktiver i alt
2022
2023
2024
2025
2026
150.000
100.000
50.000
0
Beløb i DKK 1.000
Egenkapital
2022
2023
2024
2025
2026
50.000
40.000
30.000
20.000
10.000
0

Regnskabsperiode

2026
2025
2024
2023
2022
Startdato2025-05-012024-05-012023-05-012022-05-012021-05-01
Slutdato2026-04-302025-04-302024-04-302023-04-302022-04-30