Gå til indhold

Kelsen Group A/S

2004
Stiftet
361
Ansatte
Seneste nyheder
Hent flere nyheder
Adresse
Bredgade 27
8766 Nørre Snede
Kort fortalt
Kelsen Group A/S blev etableret i 2004 og har adresse i Nørre Snede. I 2025 viste regnskabet en bruttofortjeneste på DKK 263 mio. Virksomheden er et aktieselskab i branchen fremstilling af tvebakker, kiks, konserverede kager, tærter mv.
Direktion
Bestyrelse
Beløb i DKK 1.000
Årets resultat
2021
2022
2023
2024
2025
50.000
0
-50.000
-100.000
-150.000
-200.000
Likviditetsgrad
65%
Svag
Afkastningsgrad
-3%
Ikke tilfredsstillende
Soliditetsgrad
9%
Svag
Opgjort i fuldtidsækvivalenter (FTE)
Ansatte
, 2022 2023 2024 2025 2026 , 0 100 200 300 400
Likviditetsgrad
65%
Svag
Afkastningsgrad
-3%
Ikke tilfredsstillende
Soliditetsgrad
9%
Svag
Beløb i DKK 1.000
Omsætning
2021
2022
2023
2024
2025
1.200.000
1.000.000
800.000
600.000
400.000
200.000
0

Resultatopgørelse

2025
2024
2023
2022
2021
Omsætning1.165.7771.026.444956.358927.368876.461
Bruttofortjeneste263.400230.84792.293188.575260.599
Primært resultat-26.331-44.695-148.489-64.32123.425
Finansielle poster netto-16.989-19.467-7.391-948271
Resultat før skat-43.320-64.162-155.880-65.26923.696
Årets resultat-30.483-65.702-160.490-59.77518.783
Beløb i DKK 1.000
Bruttofortjeneste
2021
2022
2023
2024
2025
300.000
250.000
200.000
150.000
100.000
50.000
0
Beløb i DKK 1.000
Årets resultat
2021
2022
2023
2024
2025
50.000
0
-50.000
-100.000
-150.000
-200.000

Aktiver

2025
2024
2023
2022
2021
Immaterielle anlægsaktiver32.81329.23431.5317.82712.907
Materielle anlægsaktiver271.497278.274263.060256.488222.532
Finansielle anlægsaktiver25.00025.00042.11542.11542.115
Anlægsaktiver i alt329.310332.508336.706306.430277.554
Omsætningsaktiver477.855429.333432.004500.671504.534
Aktiver i alt807.165761.841768.710807.101782.088

Passiver

2025
2024
2023
2022
2021
Egenkapital71.295110.515173.895295.996454.195
Langfristet gæld--05.0425.042
Kortfristet gæld735.870651.326593.279502.389304.342
Passiver i alt807.165761.841768.710807.101782.088
Beløb i DKK 1.000
Aktiver i alt
2021
2022
2023
2024
2025
1.000.000
800.000
600.000
400.000
200.000
0
Beløb i DKK 1.000
Egenkapital
2021
2022
2023
2024
2025
500.000
400.000
300.000
200.000
100.000
0

Regnskabsperiode

2025
2024
2023
2022
2021
Startdato2024-09-012023-09-012022-09-012021-09-012020-09-01
Slutdato2025-08-312024-08-312023-08-312022-08-312021-08-31