Gå til indhold

NORDIC ENGINEERING ApS

2004
Stiftet
15
Ansatte
Seneste nyheder
Hent flere nyheder
Adresse
Gefionsvej 7
3400 Hillerød
Kort fortalt
NORDIC ENGINEERING ApS blev etableret i 2004 og har adresse i Hillerød. I 2025 viste regnskabet en bruttofortjeneste på DKK 26 mio. Virksomheden er et anpartsselskab i branchen engroshandel med andre maskiner og andet udstyr.
Direktion
Bestyrelse
Ejerforhold
NORDIC ENGINEERING ApS
Beløb i DKK 1.000
Årets resultat
2021
2022
2023
2024
2025
10.000
8.000
6.000
4.000
2.000
0
-2.000
Likviditetsgrad
189%
God
Afkastningsgrad
37%
Meget god
Soliditetsgrad
41%
Meget god
Opgjort i fuldtidsækvivalenter (FTE)
Ansatte
, 2022 2023 2024 2025 2026 , 0 5 10 15 20
Likviditetsgrad
189%
God
Afkastningsgrad
37%
Meget god
Soliditetsgrad
41%
Meget god
Beløb i DKK 1.000
Primært resultat
2021
2022
2023
2024
2025
15.000
10.000
5.000
0
-5.000

Resultatopgørelse

2025
2024
2023
2022
2021
Omsætning-----
Bruttofortjeneste26.3908.30211.0707.5955.453
Primært resultat12.012-1.3082.9642.208365
Finansielle poster netto-291-118-147-157-113
Resultat før skat11.721-1.4262.8823.592746
Årets resultat8.894-1.1412.2553.095684
Beløb i DKK 1.000
Bruttofortjeneste
2021
2022
2023
2024
2025
30.000
25.000
20.000
15.000
10.000
5.000
0
Beløb i DKK 1.000
Årets resultat
2021
2022
2023
2024
2025
10.000
8.000
6.000
4.000
2.000
0
-2.000

Aktiver

2025
2024
2023
2022
2021
Immaterielle anlægsaktiver391484576--
Materielle anlægsaktiver296290224286
Finansielle anlægsaktiver0003.2211.854
Anlægsaktiver i alt4205466663.4452.140
Omsætningsaktiver31.78611.41117.53418.4776.855
Aktiver i alt32.20611.95718.20021.9228.995

Passiver

2025
2024
2023
2022
2021
Egenkapital13.3003.3206.4606.2053.110
Langfristet gæld-----
Kortfristet gæld16.8318.63711.74015.7175.884
Passiver i alt32.20611.95718.20021.9228.995
Beløb i DKK 1.000
Aktiver i alt
2021
2022
2023
2024
2025
40.000
30.000
20.000
10.000
0
Beløb i DKK 1.000
Egenkapital
2021
2022
2023
2024
2025
15.000
10.000
5.000
0

Regnskabsperiode

2025
2024
2023
2022
2021
Startdato2024-10-012023-10-012022-10-012021-10-012020-10-01
Slutdato2025-12-312024-09-302023-09-302022-09-302021-09-30