Gå til indhold

OpenNet A/S

2017
Stiftet
13
Ansatte
Seneste nyheder
8. september
·
randers-netavis.dk

Ny bestyrelse skal lægge vigtige grundsten i fremtidens uddannelseslandskab

René Skjøde Andersen, fhv. programchef,
OpenNet A/S
, Et selskab i Norlys-koncernen, udpeget ved selvsupplering Philip Foged, værnepligtig, udpeget af kommunalbestyrelsen i Randers (K) Michele Offenbach Holm, fuldmægtig, udpeget af Regionsrådet (S) Anne Mette Hjortskov Kjeldsen, professor, udpeget af Aarhus Universitet Martin Brix Petersen, lektor, udpeget af medarbejderne Maria Dyhrberg Rasmussen, uddannelsesdekan, VIA University College, udpeget ved selvsupplering
Læs artikel
Hent flere nyheder
Adresse
Randersvej 2 D, 5.
8600 Silkeborg
Kort fortalt
OpenNet A/S blev etableret i 2017 og har adresse i Silkeborg. I 2025 viste regnskabet en bruttofortjeneste på DKK 23 mio. Virksomheden er et aktieselskab i branchen levering af fastnetbaseret, trådløs og satellitbaseret telekommunikation.
Direktion
Bestyrelse
Ejerforhold
Beløb i DKK 1.000
Årets resultat
2021
2022
2023
2024
2025
1.000
0
-1.000
-2.000
-3.000
-4.000
-5.000
Likviditetsgrad
107%
Tilfredsstillende
Afkastningsgrad
0%
Ikke tilfredsstillende
Soliditetsgrad
9%
Svag
Opgjort i fuldtidsækvivalenter (FTE)
Ansatte
, 2022 2023 2024 2025 2026 , 0 10 20 30
Likviditetsgrad
107%
Tilfredsstillende
Afkastningsgrad
0%
Ikke tilfredsstillende
Soliditetsgrad
9%
Svag
Beløb i DKK 1.000
Primært resultat
2021
2022
2023
2024
2025
1.000
0
-1.000
-2.000
-3.000
-4.000

Resultatopgørelse

2025
2024
2023
2022
2021
Omsætning-----
Bruttofortjeneste23.10331.73722.07224.17620.373
Primært resultat25-2.681-3.853769404
Finansielle poster netto-257-2.111-1.538-580-387
Resultat før skat-232-4.792-5.39118917
Årets resultat-894-4.853-4.442142798
Beløb i DKK 1.000
Bruttofortjeneste
2021
2022
2023
2024
2025
40.000
30.000
20.000
10.000
0
Beløb i DKK 1.000
Årets resultat
2021
2022
2023
2024
2025
1.000
0
-1.000
-2.000
-3.000
-4.000
-5.000

Aktiver

2025
2024
2023
2022
2021
Immaterielle anlægsaktiver075.03375.07268.90567.446
Materielle anlægsaktiver911158226261113
Finansielle anlægsaktiver116334146308308
Anlægsaktiver i alt1.02775.52575.44469.47467.867
Omsætningsaktiver36.31518.85011.2827.7769.693
Aktiver i alt37.34294.37586.72677.25077.560

Passiver

2025
2024
2023
2022
2021
Egenkapital3.49118.77023.62328.06527.923
Langfristet gæld044.000--0
Kortfristet gæld33.85115.79148.13733.45434.801
Passiver i alt37.34294.37586.72677.25077.560
Beløb i DKK 1.000
Aktiver i alt
2021
2022
2023
2024
2025
100.000
80.000
60.000
40.000
20.000
0
Beløb i DKK 1.000
Egenkapital
2021
2022
2023
2024
2025
30.000
25.000
20.000
15.000
10.000
5.000
0

Regnskabsperiode

2025
2024
2023
2022
2021
Startdato2025-01-012024-01-012023-01-012022-01-012021-01-01
Slutdato2025-12-312024-12-312023-12-312022-12-312021-12-31