Gå til indhold

Styromatic A/S

1984
Stiftet
65
Ansatte
Seneste nyheder
Hent flere nyheder
Adresse
Sintrupvej 25 A
8220 Brabrand
Kort fortalt
Styromatic A/S blev etableret i 1984 og har adresse i Brabrand. I 2026 viste regnskabet en bruttofortjeneste på DKK 52 mio. Virksomheden er et aktieselskab i branchen fremstilling af computere og ydre enheder.
Direktion
Bestyrelse
Ejerforhold
Beløb i DKK 1.000
Årets resultat
2022
2023
2024
2025
2026
12.000
10.000
8.000
6.000
4.000
2.000
0
Likviditetsgrad
236%
Meget god
Afkastningsgrad
9%
Tilfredsstillende
Soliditetsgrad
60%
Meget god
Opgjort i fuldtidsækvivalenter (FTE)
Ansatte
, 2022 2023 2024 2025 2026 , 0 20 40 60 80 100
Likviditetsgrad
236%
Meget god
Afkastningsgrad
9%
Tilfredsstillende
Soliditetsgrad
60%
Meget god
Beløb i DKK 1.000
Primært resultat
2022
2023
2024
2025
2026
15.000
10.000
5.000
0

Resultatopgørelse

2026
2025
2024
2023
2022
Omsætning-----
Bruttofortjeneste52.68147.62546.49041.04933.879
Primært resultat12.9517.5102.7184.5664.326
Finansielle poster netto-5021.2141.515-7.304-517
Resultat før skat12.4498.7244.2333.0498.370
Årets resultat10.1108.2063.9503.5977.292
Beløb i DKK 1.000
Bruttofortjeneste
2022
2023
2024
2025
2026
60.000
50.000
40.000
30.000
20.000
10.000
0
Beløb i DKK 1.000
Årets resultat
2022
2023
2024
2025
2026
12.000
10.000
8.000
6.000
4.000
2.000
0

Aktiver

2026
2025
2024
2023
2022
Immaterielle anlægsaktiver1.6422.2632.9022.3982.185
Materielle anlægsaktiver8.55111.08113.7367.8755.737
Finansielle anlægsaktiver00046.21743.498
Anlægsaktiver i alt10.19313.34416.63856.49051.421
Omsætningsaktiver132.208135.939144.390121.871128.363
Aktiver i alt142.401149.283161.027178.361179.784

Passiver

2026
2025
2024
2023
2022
Egenkapital85.03679.39671.58068.50966.892
Langfristet gæld1.2224.6907.04211.28815.661
Kortfristet gæld55.96965.19782.40598.29396.742
Passiver i alt142.401149.283161.027178.361179.784
Beløb i DKK 1.000
Aktiver i alt
2022
2023
2024
2025
2026
200.000
150.000
100.000
50.000
0
Beløb i DKK 1.000
Egenkapital
2022
2023
2024
2025
2026
100.000
80.000
60.000
40.000
20.000
0

Regnskabsperiode

2026
2025
2024
2023
2022
Startdato2025-07-012024-07-012023-07-012022-07-012021-07-01
Slutdato2026-06-302025-06-302024-06-302023-06-302022-06-30